W dniu 13. listopada 2002 roku odbyła się we Warszawie w Centrum Konferencyjnym FOCUS pierwsza Ogólnopolska Konferencja "Linux w szkole". Konferencja została zorganizowana przez Wydawnictwo Software, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Pani Krystyny Łybackiej oraz Ministra Nauki, Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, Pana Michała Kleibera. Patronami imprezy były następujące organizacje: Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Nauczycieli Technologii Informacyjnej (SNTI), Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa, Wydawnictwo Linux+ oraz Software2.0 oraz Aurox-Linux. Obrady Konferencji uświetniła obecność Pani senator Grażyny Staniszewskiej, koordynatora projektu Interkl@sa.

W ramach tej konferencji miałem przyjemność i zaszczyt wygłosić dwa referaty. Pierwszy mój referat poświęcony był zastosowaniu Linuksa w szkolnictwie innych krajów. Na przykładzie państw wysoko rozwiniętych, takich jak USA, Frabcja, Norwegia, Finlandia, Dania i Niemcy pokazałem, że Linux jest coraz powszechniej stosowany w szkolnictwie tych państw, a Windows powoli jest ze szkół usuwany. W tych państwach wdrażanie Linuksa odbywa się przy wsparciu (także finansowym) organów rządowych oraz instytucji odpowiedzialnych za szkolnictwo w tych krajach. Istnieją silne rządowe i pozarządowe instytucje promujące Linuksa w szkolnictwie i administracji państwowej. Środowisko nauczycieli-linuksowców jest w tych krajach silnie zintegrowane. Również Linux wypiera Windows z administracji państwowej takich krajów jak Niemcy, Norwegia, czy też USA. Niemiecki Budnestag podpisał umowę z IBM na wdrożenie Linuksa we wszystkich instytucjach administracji państwowej, natomiast Norwegia zerwała umowę z Microsoftem i postanowiła wdrożyć Linuksa w swoich urzędach. Oprogramowanie Open Source jest szeroko wdrażane także w Armii Amerykańskiej, głównie w US Navy. W ten sposób kraje bogate staną się jeszcze bogatsze. Niestety, w Polsce wciąż promowane są drogie i zawodne systemy Windows i to wszystko za ciężkie pieniądze nas wszystkich - przecież szkoły finansowane są z naszych podatków. Polscy nauczyciele-pingwiniarze pozostawieni są samym sobie i często działają w poczuciu alienacji i odosobnienia. Linux w polskich szkołach wdrażany jest poprzez oddolne inicjatywy nauczycieli-pasjonatów, borykających się z brakiem literatury i fachowej pomocy.

W swoim drugim referacie zająłem się sprawami technicznymi pokazując, jakie możliwości niesie ze sobą Linux w szkole. Poza zastosowaniami serwerowymi, Linux świetnie nadaje się na stację roboczą, na której uczniowie mogą przeprowadzać ćwiczenia. Dostępnych jest wiele programów edukacyjnych, które mogą być wykorzystane pod Linuksem w nauczaniu. W szkole można wykorzystać Linuksa na bezdyskowych X-terminalach utworzonych ze starego sprzętu komputerowego (8MB-16MB RAM, procesor 386, brak twardego dysku). Zastosowanie Linuksa w szkole drastycznie obniża koszty obsługi sieci komputerowej (brak awarii i ataków wirusów, brak kosztów na zakup licencji, niskie koszty eksploatacji dzięki wykorzystaniu starego sprzętu komputerowego). Optymalna konfiguracja sieci przy wykorzystaniu proxy serwera (SQUID, WWWOFFLE) pozwala podnieść efektywność działania sieci i kilkakrotnie obniżyć koszty połączeń modemowych z Internetem.

Niezwykle ciekawe były prezentacje Jacka Świerkockiego z Gimnazjum w Żorach oraz Małgorzaty Sierpińskiej prezentującej projekt dydaktyczny LO-LINUX. Na podstawie tych referatów jasno widać, że Polak potrafi, jeśli tylko mu się nie przeszkadza w działaniu.

Jestem także pod wrażaniem pokazu dystrybucji Aurox-Linux, w pełni spolonizowanej wersji RedHata 8.0. Wydaje się, że ta dystrybucja może śmiało pretendować do roli Linuksa dla szkoły, tym bardziej, że w planach developerów jest włączenie do kolejnych wydań tej dystrybucji zbioru programów dydaktycznych.

Zainteresowanie tematyką przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Do Poznania wróciłem w świetnym nastroju, gdyż przekonałem się, że wśród polskich nauczycieli jest wciąż wielu pasjonatów kochających swoją pracę i chcących w niej coś zmienić na lepsze, ku pożytkowi naszego najmłodzszego pokolenia.

Wielkie brawa należą się organizatorom Konferencji za wspaniały pomysł i bezbłędną organizację imprezy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli się spotkać na kolejnej edycji tej konferencji.


Jeśli masz jakieś pytania napisz do mnie: molej@olmar.poznan.pl

Powrót do strony głównej