Biuro Projektowe "OLMAR"

O mnie
  Parę słów o twórcy tej strony
Linux
  Podstawowe wiadomości o Linuksie

Linux zamiast Windows

Linux i Windows
  Jak zintegrować Linuksa z Windows, Linux zamiast WinNT/Win2000 w sieciach Microsoft Networks

Oferta dla firm
  Jak wprowadzić Linuksa do firmy, oprogramowanie dla firm

Oferta dla szkół
  Linux w szkole, "Internet dla szkół" na Linuksie, nowe możliwości jakie daje Linux w szkole

Bazy danych
  mySQL, postgreSQL
i inne bazy danych
Programowanie
  C, C++, Pascal, Fortran, Java, Perl, PHP3, PHP4 i wiele innych kompilatorów i interpreterów OpenSource
Sztuczna inteligencja
  Pojęcia i metody, kierunki rozwoju, obszary zastosowań, sieci neuronowe, sterowniki neuronowe, algorytmy genetyczne, programy ewolucyjne i samodoskonalące się, systemy eksperckie, bazy wiedzy. Zastosowania w nauce, technice, ekonomii
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
  Filtry jedno- i dwuwymiarowe, procesory sygnałowe, analiza widmowa, transformacje falkowe, zastosowania w nauce i technice
Mikrokontrolery
  Oferta dla szukających nietypowych rozwiązań
Referencje
Moje publikacje
Linki

Jak zastąpić Windows Linuksem

Z pewnością zastanawiasz się drogi Internauto, czy jest to możliwe. Czy można całkowicie zastąpić Windows Linuksem. Czy rzeczywiście Linux jest tak dobrym systemem operacyjnym, że warto zainwestować swój czas i nauczyć się jego obsługi. Czy istnieją linuksowe odpowiedniki Twoich ulubionych windowsowych programów. Czy użytkownicy systemu Windows będą mogli odczytać dokument sporządzony za pomocą edytora pracującego pod kontrolą Linuksa. Czy Ty będziesz mógł odczytać teksty sporządzone pod Windows za pomocą narzędzi dostępnych pod Linuksem. Czy będziesz mógł używać pod Linuksem gry dostepne dla systemu Windows. Czy będziesz mógł pod Linuksem nagrywać płyty CD oraz słuchać muzyki i oglądać telewizję.

Można postawić jeszcze wiele podobnych pytań. I tu Ciebie muszę zaskoczyć odpowiedzią, która jest pozytywna na większość tych i podobnych pytań. Linux nadaje się do wszystkich zastosowań o jakich możesz sobie pomyśleć. Ja z Linuksem związałem się przed sześcioma laty i dziś używam już tylko Linuksa. Do wszystkiego. A zajmuję się wieloma zagadnieniami. Programuję, tworzę witryny internetowe, pisuję artykuły do różnych czasopism. Kiedy zacząłem używać Linuksa skończyły się problemy z zawieszaniem się systemu, a jak wiadomo, prawdopodobieństwo zawieszenia się Windows jest tym większe im ważniejszą pracę wykonujemy :)). I już nie pamiętam, czym jest obawa przed złapaniem wirusa, który może zarazić pliki za pomocą poczty, dokumentu Worda lub nowego programu sprowadzonego z Internetu lub otrzymanego od znajomego. I już nie muszę kupować nowego komputera aby uruchomić na nim najnowszą wersję Worda. I nie muszę wydawać pieniędzy na nową wersję Windows, która wprawdzie pozbawiona jest części wad wersji poporzedniej lecz posiada dziesiątki nowych usterek i dodatkowo do działania wymaga zakupu nowszego sprzętu komputerowego. A zaoszczędzone pieniądze mogę z pożytkiem przeznaczyć na inne cele mojej rodziny.

Dla kogo jest Linux i jak zacząć

Linux jest dla każdego lecz pamiętaj, że jest to system klasy Unix a więc jego konfiguracja i instalacja jest bardziej złożona niż w przypadku Windows. Rowerem może jeździć każdy, samochodowe prawo jazdy wymaga już większej wiedzy i umiejętności a samolot pilotować mogą już tylko nieliczni. Tak też jest z Linuksem. Do jego prawidłowej instalacji i konfiguracji niezbędna jest wiedza. Ale nie martw się, nie jest to wiedza tajemna, każdy może ją zdobyć jeżeli tylko tego pragnie. I ręczę Tobie, że Linux rozszerzy Twoją wiedzę informatyczną. A ja mogę Ci w tym pomóc.

Masz dwie możliwości instalacji Linuksa:

  • Jako jedynego systemu operacyjnego. Nie polecam tego rozwiązania początkującym, chyba, że masz drugi komputer z Windows :)
  • Razem z Windows, jako drugi system operacyjny. Jest to unikalna możliwość Linuksa, który może współistnieć na dysku z innymi systemami operacyjnymi. Podczas startu komputera możesz wybrać z jakiego systemu operacyjnego chcesz korzystać a gdy pracujesz pod Linuksem możesz korzystać z partycji Windows i uruchamiać pod Linuksem programy napisane dla Windows! Ten sposób polecam wszystkim początkujacym oraz tym, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą z Windows zrezygnować.
Linuksa możesz skopiować bezpośrednio z Internetu lub zakupić wraz z czasopismem. Polecam czasopismo LinuxPlus, zakupu możesz dokonać przez Internet. Ze względu na prostotę instalacji dla początkujących polecam dystrybucję RedHat, Mandrake lub SuSE. A dla posiadających już pewną wiedzę lub bardzo ambitnych polecam Debiana i Slackware.

Kiedy już się zdecydujesz na instalację Linuksa pamiętaj o najważniejszej zasadzie: nie zniechęcać się. Linux jest inny niż Windows, musisz się przestawić na inne tory myślenia a to trochę trwa. Zachęcam Cię do skorzystania z darmowej "pomocy technicznej" dostępnej na ogólnopolskiej grupie News pl.comp.os.linux (co to są News możesz się dowiedzieć tutaj). Możesz też się zapisać na jedną z list dyskusyjnych poświęconych Linuksowi. Będziesz zdziwiony jak skuteczna jest pomoc osiągalna tymi właśnie drogami.

Aby zacząć sprawnie użytkować Linuksa musisz się oswoić z podstawowymi różnicami w funkcjonalniu Linuksa i Windows:

  • W Linuksie nie ma napędów A:, B:, C:, itd. Tutaj "wszystko jest plikiem". Kiedy chcesz skorzystać z płyty CD lub dyskietki musisz ją wpierw zamontować (polecenie mount) a po użyciu - odmontować (polecenie umount). Gdy dłużej popracujesz z Linuksem to docenisz zalety tego podejścia.
  • Rozszerzenia plików nie mają znaczenia. A więc nie szukaj programów EXE bo ich nie znajdziesz :)) Wykonywalne są te pliki, które mają ustawiony atrybut wykonywalności (execute).
  • Do Linuksa trzeba się logować (tak jak do WindowsNT), nawet gdy nie pracujesz w sieci. Każdy użytkownik ma swoje konto chronione hasłem.
  • Na Linuksie można pracować zdalnie, np. poprzez sieć Internet. Można również nim zdalnie administrować, co oznacza, że administrator systemu Linux może zarządzać równocześnie wieloma serwerami bez potrzeby fizycznej obecności przy komputerze.
  • W Linuksie istnieją dwa tryby pracy: konsolowy lub graficzny. Interfejs graficzny X-Window opiera się na modelu klient-serwer i dlatego nie jest częścią systemu operacyjnego lecz jednym z jego procesów.
  • Podczas pracy w X-Window można korzystać z różnych menedżerów okien, tj. programów zajmujących się sposobem wyświetlania okien na ekranie. Dlatego od wyboru menedżera okien zależy wygląd ekranu Linuksa.
  • X-Window umożliwia zdalne uruchamianie odległych programów, działających nawet w odmiennych niż Linux systemach operacyjnych. Oznacza to, że możesz uruchomić na serwerze pracującym pod Linuksem np. program graficzny i wyświetlić wyniki jego działania na odległym komputerze pracujacym np. pod Windows.
  • Instalacja dowolnego oprogramowanie nie wymaga restartowania Linuksa, wszelkie zmiany (poza zmianą jądra) odbywają się w czasie pracy systemu.
Różnic jest oczywiście jeszcze więcej lecz wymienione powyżej są najważniejsze dla osób obeznanych z systemem Windows. Dla chcących dobrze poznać Linuksa polecam lekturę jednej z wielu książek dostępnych na rynku oraz zapoznanie się z serwisami internetowymi poświęconymi Linuksowi. Dobrym punktem startowym będzie z pewnością serwis Jak To Zrobić.

Jeżeli uznasz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz do mnie lub skorzystaj z prowadzonych przeze mnie kursów i szkoleń.


Kontakt ze mną: molej@olmar.poznan.pl    Powrót do głównej strony