Biuro Projektowe "OLMAR"

O mnie
  Parę słów o twórcy tej strony
Linux
  Podstawowe wiadomości o Linuksie

Linux zamiast Windows
  Jak to zrobić, linuksowe odpowiedniki popularnych programów dla Windows

Linux i Windows
  Jak zintegrować Linuksa z Windows, Linux zamiast WinNT/Win2000 w sieciach Microsoft Networks

Oferta dla firm

Oferta dla szkół
  Linux w szkole, "Internet dla szkół" na Linuksie, nowe możliwości jakie daje Linux w szkole

Bazy danych
  mySQL, postgreSQL
i inne bazy danych
Programowanie
  C, C++, Pascal, Fortran, Java, Perl, PHP3, PHP4 i wiele innych kompilatorów i interpreterów OpenSource
Sztuczna inteligencja
  Pojęcia i metody, kierunki rozwoju, obszary zastosowań, sieci neuronowe, sterowniki neuronowe, algorytmy genetyczne, programy ewolucyjne i samodoskonalące się, systemy eksperckie, bazy wiedzy. Zastosowania w nauce, technice, ekonomii
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
  Filtry jedno- i dwuwymiarowe, procesory sygnałowe, analiza widmowa, transformacje falkowe, zastosowania w nauce i technice
Mikrokontrolery
  Oferta dla szukających nietypowych rozwiązań
Referencje
Moje publikacje
Linki

Linux dla Twojej firmy może zrobić więcej, niż sobie możesz wyobrazić. Nie będę rozpisywał się na temat dużych oszczędności finansowych związanych z wprowadzeniem Linuksa w miejsce Windows. Jest to fakt powszechnie znany, że używając Linuksa zamiast Windows lub innego komercyjnego systemu operacyjnego, zaoszczędzić można bardzo dużą sumę pieniędzy. Poczynione w ten sposób oszczędności mogą być przeznaczone na rozwój firmy, wdrażanie nowych technologii, czy też na podwyżkę płac pracowników. Jednak nie tylko bezpośrednie oszczędności finansowe wynikające z braku potrzeby wnoszenia opłat licencyjncych przemawiają za wprowadzeniem Linuksa w firmie. Poniżej przedstawiam kilka innych powodów, dla których warto w przedsiębiorstwie wprowadzać Linuksa w miejsce Windows:
  • Nie ma potrzeby utrzymywania na etacie informatyka, którego zadaniem byłoby dbanie o prawidłową pracę całej sieci. Linux raz uruchomiony działa prawidłowo i praktycznie bez żadnego nadzoru przez setki dni. Kilka z będących pod moim nadzorem serwerów linuksowych działa bezbłędnie i stabilnie już bez wyłączenia ponad 400 dni. Wiem, że administratorom Windows trudnio jest w coś takiego uwierzyć, gdyż takie czasy bezawaryjnej pracy są nieosiągalne dla serwerów pracujących pod kontrolą Windows. Przyznają to nawet certyfikowani specjaliści od systemów Billa Gates'a. Natomiast w świecie Unix, czas ciągłej pracy na poziomie 700 dni to nic niezwykłego. Jeśli w sieci się nic nie zmienia, to informatyk na etacie jest niepotrzebny - tylko będzie się nudził.
  • Linuksem można administrować zdalnie. Bez najmniejszych problemów jeden człowiek może zdalnie zarządzać dziesiątkami czy setkami serwerów pracujących pod Linuksem. Z pewnością doświadczenie takiego administratora będzie większe niż etatowego, lokalnego specjalisty od jednej, konkretnej sieci Twojego przedsiębiorstwa. Pociąga to za sobą również duże oszczędności finansowe dla firmy korzystajacej z usług takiego specjalisty.
  • Firma oszczędza duże sumy pieniędzy w związku z brakiem przestojów w pracy sieci komputerowej. Jeśli Twoja firma korzysta np. z dostępu do Internetu poprzez SDI (bardzo częsta sytuacja w małych i średnich firmach) i jako serwer dostępowy wykorzystuje np. Windows2000, to kłopoty są gwarantowane. Nie myślę tylko o możliwości łatwego złapania wirusów lub robaków w rodzaju Nimda, które następnie wykorzystają serwer firmowy do ataku na kolejne maszyny w sieci (niezła reklama dla firmy), ani też o wręcz żółwim tempie pracy sieci wyposażonej w taki serwer dostępowy. Mogą przydarzyć się też gorsze sytuacje, jak np. zawieszenie się serwera Windows2000 wymagające resetu systemu i jego restartu, co zdarza się często w przypadku np. dużego obciążenia sieci (a więc wtedy, gdy pracy jest najwięcej). Właściwie co tu dużo gadać - nawet Microsoft nie stosuje swoich technologii w serwerach internetowych pracujących pod dużym obciążeniem :-).
  • Pod Linuksa jest dostępna nieprawdopodobnie wielka liczba darmowych aplikacji wspomagających pracę firmy. Jeśli potrzebujesz jakiegoś typowego lub nietypowego rozwiązania dla swojej firmy, to z pewnością satysfakcjonujące Cię rozwiązanie znajdziesz na platformie Linux. Jeśli wydaje się Tobie, że nie istnieje program pod Linuksa, który spełni Twoje oczekiwania, to oznacza, że jesteś niedoinformowany :-). Jeśli sam nie możesz znaleźć odpowiedniego oprogramowania, skontaktuj się ze mną, z pewnością pomogę. Zapewniam komercyjne wsparcie dla firm, instytucji i osób prywatnych chcących wdrożyć u siebie Wolne Oprogramowanie.
W tej chwili coraz więcej firm i instytucji państwowych w Polsce i w świecie stosuje oprogramowanie Open Source. Jeśli interesuje Ciebie więcej informacji na temat ruchu Open Source w Polsce, polecam wizytę na stronie internetowej Ruchu na Rzecz Wolnego Oprogramowania (w skrócie - RWO). Tutaj można sprawdzić, które instytucje w Polsce używają oprogramowania Open Source. Oczywiście lista firm i instytucji państwowych w Polsce używających Wolnego Oprogramowania jest znacznie większa, gdyż tylko nieliczni rejestrują się na stronach RWO. Jeśli Twoja firma używa tego typu oprogramowania, gorąco zachęcam do zarejestrowania się na stronach RWO.

Dla wątpiących w to, że warto użyć Linuksa w miejsce WindowsNT/2000, polecam świetny artykuł Johna Kircha (notabene - certyfikowanego specjalisty WindowsNT) oraz zapozanie się z literaturą wyszczególnioną w tym artykule. Ponadto warto przeczytać artykuł NT versus Linux oraz Replacing Windows NT Server with Linux.

Najlepszym sprawdzianem dla Linuksa jest zainstalowanie tego systemu i sprawdzenie go w działaniu. Jednak uważaj - Linux pokaże swoje najlepsze oblicze tylko wtedy, gdy skonfiguruje go specjalista - instalacja "z pudełka" wykonana przez amatora może Ciebie zawieść. Warto więc powierzyć instalację i konfigurację serwera linuksowego specjaliście, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Polecam w tym zakresie swoje usługi, na pewno będziesz zadowolony. Wszyscy, którzy z moją pomocą migrowali z systemu WindowsNT/2000 do Linuksa, nie żałują tego kroku. Zajrzyj na moją listę referencyjną i nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Jeśli jesteś niezdecydowany, chętnie doradzę.


Kontakt ze mną: molej@olmar.poznan.pl    Powrót do głównej strony