Biuro Projektowe "OLMAR"

O mnie
  Parę słów o twórcy tej strony
Linux

Linux zamiast Windows
  Jak to zrobić, linuksowe odpowiedniki popularnych programów dla Windows

Linux i Windows
  Jak zintegrować Linuksa z Windows, Linux zamiast WinNT/Win2000 w sieciach Microsoft Networks

Oferta dla firm
  Jak wprowadzić Linuksa do firmy, oprogramowanie dla firm

Oferta dla szkół
  Linux w szkole, "Internet dla szkół" na Linuksie, nowe możliwości jakie daje Linux w szkole

Bazy danych
  mySQL, postgreSQL
i inne bazy danych
Programowanie
  C, C++, Pascal, Fortran, Java, Perl, PHP3, PHP4 i wiele innych kompilatorów i interpreterów OpenSource
Sztuczna inteligencja
  Pojęcia i metody, kierunki rozwoju, obszary zastosowań, sieci neuronowe, sterowniki neuronowe, algorytmy genetyczne, programy ewolucyjne i samodoskonalące się, systemy eksperckie, bazy wiedzy. Zastosowania w nauce, technice, ekonomii
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
  Filtry jedno- i dwuwymiarowe, procesory sygnałowe, analiza widmowa, transformacje falkowe, zastosowania w nauce i technice
Mikrokontrolery
  Oferta dla szukających nietypowych rozwiązań
Referencje
Moje publikacje
Linki

Linux to nazwa jądra w pełni darmowego systemu operacyjnego typu UNIX, rozpowszechnianego zgodnie z Powszechną Licencją Publiczną GNU. Linux jest w pełni kompatybilny z komercyjnymi systemami operacyjnymi UNIX. Może współpracować w sieci z komputerami pracującymi pod kontrolą systemów operacyjnych firm Microsoft, Apple czy też Novell. Jądro Linuksa wraz z programami użytkowymi (pakietami) tworzy tzw. dystrybucję. Obecnie znanych jest wiele dystrybucji Linuksa. Do najbardziej znanych i najpopularniejszych należą: Slackware,Debian, RedHat, Mandrake, PLD, SuSE.

Najważniejsze różnice między dystrybucjami Linuksa są następujące:

 • różne dystrybucje wyposażone są w odmienne programy instalacyjne,
 • w ich skład wchodzą różne pakiety programów lub pakiety są w inny sposób skonfigurowane,
 • mogą występować dodatkowe (specyficzne dla określonej dystrybucji) programy wspomagające administrację Linuksem,
 • występują odmienne skrypty startowe uruchamiające Linuksa.
Są to różnice drugorzędne i dlatego wbrew często spotykanej opinii nie ma lepszych i gorszych dystrybucji Linuksa. Są jedynie dystrybucje bardziej lub mniej przyjazne dla początkującego użytkownika. Doświadczony administrator poradzi sobie bez problemu z każdą dystrybucją i potrafi ją w taki sposób skonfigurować, aby była bezpieczna i spełniała stawiane przed nią wymagania.

Charakterystyka Linuksa

Linux zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność dzięki następującym cechom:
 • jest darmowy a jednocześnie nie ustępuje pod względem jakości komercyjnym produktom, a pod wieloma względami je przewyższa,
 • jest stabilny i nie zawiesza się, raz zainstalowany nie wymaga reinstalacji
 • jest całkowicie odporny na ataki wirusów,
 • jest dostępny wraz z kodem źródłowym, wszelkie poprawki do systemu można wprowadzić samodzielnie lub za darmo ściągnąć z Internetu,
 • jest wieloprogramowy i wieloużytkownikowy, na Linuksie może bezpiecznie pracować jednocześnie wielu użytkowników (posiada ochronę pamięci i zasobów),
 • umożliwia zdalną pracę i zdalną administrację (np. poprzez Internet),
 • do działania nie wymaga najnowszych komputerów, wymagania minimalne to procesor 386SX, 4MB RAM, 100MB HDD (minimalne wymagania są zależne od dystrybucji),
 • codziennie pojawia się na Linuksa kilkadziesiąt nowych, darmowych programów.
 • dobrze współpracuje z innymi Uniksami, produktami firmy Microsoft oraz Novell.
W ostatnim czasie coraz więcej firm oraz szkół decyduje się na instalacje Linuksa w miejsce serwera WindowsNT w swoich sieciach komputerowych wyposażonych w stacje robocze pracujące pod kontrolą Windows95/98/NT/2000. Z niezależnych badań wynika, że w roku 2000 27% nowo sprzedanych serwerów było dostarczanych z preinstalownym systemem Linux i tendencja ta wciąż narasta. Można się spodziewać, że w najbliższych latach Linux stanie się najbardziej popularnym systemem operacyjnym, szczególnie w zastosowaniach sieciowych.

Kto używa Linuksa

Na to pytanie jest tak samo trudno odpowiedzieć, jak na pytanie "kto używa Windows" lub "kto używa Novella". Jeżeli interesuje Cię statystyka, to znajdziesz ją pod tym adresem. W rzeczywistości liczba użytkowników Linuksa jest znacznie większa, gdyż nie wszyscy się rejestrują.

W Polsce Linuksa używa wiele firm i instytucji, np. Kancelaria Sejmu RP, Urząd Ochrony Państwa, czy też Hotel Jan III Sobieski w Warszawie (w którym jest ponad 130 komputerów pod Linuksem). Za granicą Linuksa używa m.in. NASA oraz Bank of America. W tej chwili coraz więcej firm i instytucji państwowych w Polsce i w świecie stosuje oprogramowanie Open Source. Jeśli interesuje Ciebie więcej informacji na temat ruchu Open Source w Polsce, polecam wizytę na stronie internetowej Ruchu na Rzecz Wolnego Oprogramowania (w skrócie - RWO). Tutaj można sprawdzić, które instytucje w Polsce używają oprogramowania Open Source. Oczywiście lista firm i instytucji państwowych w Polsce używających Wolnego Oprogramowania jest znacznie większa, gdyż tylko nieliczni rejestrują się na stronach RWO. Jeśli Twoja firma używa tego typu oprogramowania, gorąco zachęcam do zarejestrowania się na stronach RWO.

Kopalnią wiedzy na temat ruchu Open Source jest także strona7thGuard. Na tej stronie dowiesz się, kto na świecie i w Polsce ostatnio dołączył do grona użytkowników Linuksa i Wolnego Oprogramowania, dlaczego używanie Windows jest niebezpieczne i dlaczego wiele poważnych instytucji, w tym rządy wielu państw zachodnich, odchodzi masowo od oprogramowania giganta z Redmond. Na stronie 7thGuard znajdziesz także wiele nowinek w zakresie Wolnego Oprogramowania.

Liczba użytkowników, którzy obdarzyli Linuksa zaufaniem wciąż wzrasta i mam nadzieję, że Ty lub Twoja firma też do tej grupy wkrótce dołączy.

Linuksa (i inne systemy oraz narzędzia Open Source) dostrzegło już w 2001 roku polskie Ministerstwo Łączności. W dokumencie zatytułowanym "ePolska - Plan działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce na lata 2001-2006" ujęto jako jeden z celów promocję wolnego oprogramowania w zastosowaniach publicznych i komercyjnych. Linux i inne rozwiązania Open Source stanowią preferowaną platformę dla rozwiązań informatycznych wdrażanych w Unii Europejskiej (niebawem napiszę więcej na ten temat).

W ostatnich latach Linuksem zainteresowali się wielcy producenci oprogramowania i komputerów tacy jak np. Corel, Oracle, Borland czy też IBM. Wiele programów dostępnych dotychczas jedynie na platformy Unix lub Windows jest obecnie przeniesionych do systemu Linux. Linux przestał być już postrzegany jako ciekawostka informatyczna i stał się platformą do profesjonalnych zastosowań. Przyczynił się do zmiany polityki dużych firm informatycznych w zakresie licencjonowania oprogramowania i obniżenia cen licencji na komercyjne systemy operacyjne typu Unix.

Zachęcam wszystkich do wdrażania Linuksa w swoim miejscu pracy. W wielu zastosowaniach Linux z powodzeniem może zastąpić drogie oprogramowanie komercyjne. Jest niezastąpiony w zastosowaniach sieciowych, jako brama do Internetu oraz serwer usług internetowych. Jako kontroler domeny dla sieci Windows (ang. PDC) spisuje się lepiej, niż WindowsNT/2000. W takich zastosowaniach czas bezawaryjnej, ciągłej pracy przekraczający 500 - 600 dni nie jest niczym niezwykłym. Wiem, że dla osób znających jedynie systemy firmy Microsoft taka stabilność wydaje się być bajką, ale takie są fakty.

Więcej szczegółów na temat Linuksa i jego zastosowań znajdziesz w działach Linux zamiast Windows,Linux i Windows, Oferta dla firm oraz Oferta dla szkół.


Kontakt ze mną: molej@olmar.poznan.pl    Powrót do głównej strony