Biuro Projektowe "OLMAR"

O mnie
  Parę słów o twórcy tej strony
Linux
  Podstawowe wiadomości o Linuksie

Linux zamiast Windows
  Jak to zrobić, linuksowe odpowiedniki popularnych programów dla Windows

Linux
i Windows

Oferta dla firm
  Jak wprowadzić Linuksa do firmy, oprogramowanie dla firm

Oferta dla szkół
  Linux w szkole, "Internet dla szkół" na Linuksie, nowe możliwości jakie daje Linux w szkole

Bazy danych
  mySQL, postgreSQL
i inne bazy danych
Programowanie
  C, C++, Pascal, Fortran, Java, Perl, PHP3, PHP4 i wiele innych kompilatorów i interpreterów OpenSource
Sztuczna inteligencja
  Pojęcia i metody, kierunki rozwoju, obszary zastosowań, sieci neuronowe, sterowniki neuronowe, algorytmy genetyczne, programy ewolucyjne i samodoskonalące się, systemy eksperckie, bazy wiedzy. Zastosowania w nauce, technice, ekonomii
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
  Filtry jedno- i dwuwymiarowe, procesory sygnałowe, analiza widmowa, transformacje falkowe, zastosowania w nauce i technice
Mikrokontrolery
  Oferta dla szukających nietypowych rozwiązań
Referencje
Moje publikacje
Linki

Linux w sieci Microsoft Networks

Linux z powodzeniem może zastąpić serwer WindowsNT/2000 w sieci z komputerami Windows95/98/NT/2000. W chwili obecnej nie ma żadnych powodów do tego, aby w sieci musiał istnieć drogi i mało wydajny serwer WindowsNT/2000. Jeśli w Twojej sieci wewnętrznej używasz komputerów z WindowsNT/2000, to niech pełnią w niej funkcję stacji roboczych. Wszelkie inne funkcje, np. kontrolera domeny PDC, serwera plików, czy też serwera DHCP z powodzeniem może pełnić odpowiednio skonfigurowany Linux. Zdziwisz się, jak wzrośnie wydajność Twojej sieci, jeśli pozbędziesz się z niej serwera WindowsNT/2000. Twoja kieszeń też stanie się zasobniejsza - zaoszczędzisz na opłatach licencyjnych.

A więc do rzeczy: Linux w sieci Microsoft Networks może pełnić następujące funkcje:

 • Kontrolera domeny (PDC) oraz serwera plików (Linux jest widoczny w otoczeniu sieciowym Windows). Stacje Windows95/98/NT/2000 mogą się logować do domeny, którą zarządza Linux. Możliwa jest realizacja wędrownych profili użytkowników oraz zdefiniowanie założeń systemowych dla stacji roboczych Windows. Realizacja tych funkcji jest możliwa dzięki pakietowi Samba.
 • Bramy dostępowej do Internetu oraz rutera.
 • Serwera pocztowego.
 • Serwera WWW.
 • Serwera DNS. Mając Linuksa oraz stały dostęp do Internetu (np. poprzez SDI) można prowadzić własną domenę.
 • Serwera DHCP.
 • Serwera proxy z wbudowaną funkcją filtracji niepożądanych adresów lub niepożądanych treści.
 • Zapory sieciowej (firewall).
 • Serwera czasu wzorcowego dla całej sieci. Linux synchronizuje swój czas systemowy ze wzorcami czasu dostępnymi w Internecie za pomocą protokołu NTP. Następnie inne komputery w sieci wewnętrznej (mogą to być zarówno Linuksy jak i Windowsy) synchronizują swój zegar systemowy ze wzorcem, jakim jest nasz wzorcowy Linux. Bez problemu uzyskasz dokładność lepszą niż 1 sekunda. Przepis na synchronizację czasu Windows z Linuksem jest następujący: wystarczy pod Windows wykonać następujące polecenie:
  net time \\PINGWIN /set /yes
  
  PINGWIN to przykładowa nazwa NetBIOS Linuksa pełniącego funkcję serwera NTP. Powyższe polecenie może być uruchamiane np. podczas włączenia Windows, podczas logowania do domeny lub podczas logowania się użytkownika na swoje konto.
 • Inne funkcje o których sobie pomyślisz :))
Zastosowanie Linuksa powoduje wzrost wydajności sieci oraz jej bezawaryjną pracę.

Zwróć uwagę na wersję Samby zainstalowanej na Twoim Linuksie. Jeśli w sieci wewnętrznej masz jedynie komputery Windows95/98, to samba-2.0.x (x - dowolny numer podwersji) lub nowsza będzie się znakomicie spisywać. Jeśli jednak w Twojej sieci obok komputerów Windows95/98 występują komputery z WindowsNT lub Windows2000, to używając pakiet samba-2.0.x będziesz mieć kłopoty. W takim przypadku koniecznie musisz zainstalować pakiet samba-2.2.x (x - dowolny numer podwersji, najlepiej najwyższy, czyli najnowszy). Samba-2.2.x bezbłędnie współpracuje z Windows95/98/NT/2000. Dzięki wytężonej pracy sztabu programistów Samby, udało się rozszyfrować "tajemne" protokoły Microsoftu, dzięki czemu najnowsza wersja Samby spisuje się już praktycznie bez zastrzeżeń w sieci, w której występują komputery z WindowsNT/2000. Używając pakiet samba-2.2.x możesz bez obaw pozbyć się z sieci wewnętrznej serwera WindowsNT/2000 pełniącego funkcję PDC (ang. Primary Domain Controller), którego w pełni zastąpi Linux z Sambą. Rozwiązanie sprawdzone praktycznie przeze mnie w wielu instalacjach, polecam!

Jeśli używasz w sieci wewnętrznej dynamicznie przydzielanych adresów, to Linux bez problemu może pełnić funkcję serwera DHCP. Uruchomienie serwera DHCP pod Linuksem nie sprawia żadnych kłopotów. Jeśli jednak mimo prawidłowo skonfigurowanego serwera DHCP Twoje Windowsy nie będą widzieć pakietów rozgłoszeniowych DHCP, to sprawdź ustawienia zapory sieciowej (firewalla). Zapora sieciowa powinna przepuszczać pakiety UDP z adresem źródłowym 0.0.0.0/32 (port 68), skierowane na adres rozgłoszeniowy 255.255.255.255/32 (port 67). Zakładając, że serwer dhcpd nasłuchuje na interfejsie eth0, przykładowa regułka ipchains realizująca powyższe zalecenie powinna wyglądać następująco:

ipchains -A input -i eth0 -p UDP -s 0.0.0.0/32 68 -d 255.255.255.255/32 67 -j ACCEPPT
Oczywiście powyższa regułka jest potrzebna jedynie w przypadku, gdy stosujesz w Twoim firewallu regułki ograniczające ruch na iterfejsie eth0 (do czego Ciebie zachęcam). Szczegółowe omówienie zagadnień związanych z realizacją firewalli wykracza poza zakres tej prezentacji, dla zainteresowanych polecam przestudiowanie np. dokumentacji systemowej lub kontakt ze mną.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie integracji sieci Windows z Linuksem, napisz do mnie. Oferuję komercyjne wsparcie w przystępnych cenach.


Kontakt ze mną: molej@olmar.poznan.pl    Powrót do głównej strony