Biuro Projektowe "OLMAR"

O mnie
  Parę słów o twórcy tej strony
Linux
  Co to jest Linux, Linux we firmie i szkole, "Internet dla szkół" na Linuksie, jak zastąpić Windows Linuksem i dlaczego warto to zrobić, Linux w sieciach Microsoft Networks, odpowiedniki popularnych programów dla Windows, licencja GPL, programy GNU, OpenSource oraz wiele innych pytań i odpowiedzi
Bazy danych
  mySQL, postgreSQL
i inne bazy danych
Programowanie
Sztuczna inteligencja
  Pojęcia i metody, kierunki rozwoju, obszary zastosowań, sieci neuronowe, sterowniki neuronowe, algorytmy genetyczne, programy ewolucyjne i samodoskonalące się, systemy eksperckie, bazy wiedzy. Zastosowania w nauce, technice, ekonomii
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
  Filtry jedno- i dwuwymiarowe, procesory sygnałowe, analiza widmowa, transformacje falkowe, zastosowania w nauce i technice
Mikrokontrolery
  Oferta dla szukających nietypowych rozwiązań
Referencje
Moje publikacje
Linki

Oprogramowanie Open Source jest szeroko stosowane w wielu profesjonalnych zastosowaniach. Obecnie programista ma do swojej dyspozycji szeroki wybór różnorodnych narzędzi  programistycznych, które z powodzeniem konkurują z produktami komercyjnymi renomowanych firm. Dostępne są kompilatory wielu języków programowania, debuggery, narzędzia RAD (Rapid Application Development), środowiska IDE, biblioteki programistyczne oraz wiele innych narzędzi, które powinny znaleźć się w warsztacie programisty.

Zastosowanie narzędzi Open Source prowadzi do obniżenia kosztów produkcji oprogramowania i ułatwia tworzenie rozwiązań wieloplatformowych. Cechą wielu rozwiązań komercyjnych jest, obok ich wysokiej ceny, w  większości przypadków ukierunkowanie na jedno tylko środowisko pracy. W konsekwencji program napisany np. dla Windows nie może zostać przeniesiony do innego środowiska bez pracochłonnego przepisywania kodu, co wymaga często znacznych nakładów pracy ludzkiej oraz dodatkowych kosztów związanych z zakupem służących do tego narzędzi. Zastosowanie rozwiązań Open Source pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż większość narzędzi programistycznych udostępnianych na bazie otwartych licencji funkcjonuje na wielu platformach. Dobrzym przykładem może tu służyć wyśmienity kompilator GCC, który dostępny jest praktycznie dla wszystkich platform programistycznych (Unix, Linux, Windows, MacOS, DOS). Zastosowanie w projektach tego kompilatora w połączeniu z wieloplatformowymi bibliotekami takimi jak np. wxWindows pozwala szybko i efektywnie tworzyć wysokiej jakości  oprogramowanie dostępne natychmiast dla wielu platform.

Wydaje się, że znajomość tego typu narzędzi jest wśród wielu programistów jeszcze znacznie ograniczona ze szkodą dla klienta. Jestem gorącym zwolennikiem szerokiego stosowania rozwiązań Open Source i zachęcam do zapoznania się z moimi publikacjami na ten temat.

Chroniczny brak czasu, tak bardzo charakterystyczny dla naszej rzeczywistości, nie pozwala mi na zaprezentowanie na tej stronie całej mojej wiedzy na temat rozwiązań Open Source. W miarę moich możliwości będę się starać uzupełniać tę stronę o nowe informacje na temat narzedzi Open Source, więc zachęcam do okresowego zaglądania do mnie w poszukwianiu nowości.

Wszystkim zainteresowanym wdrażaniem  w swojej firmie tego typu rozwiązań służę radą i konsultacjami. W oparciu o oprogramowanie Open Source realizuję na zamówienie projekty informatyczne i zapraszam wszystkich chętnych do współpracy.
Kontakt ze mną: molej@olmar.poznan.pl    Powrót do głównej strony